Zasady prawidłowej higieny jamy ustnej
- Szczegóły
W dzisiejszym wpisie na blogu Kliniki Stomatologicznej Viscardi mogą Państwo przeczytać o zasadach prawidłowej higieny jamy ustnej. O znaczeniu codziennego czyszczenia zębów wie chyba każdy nasz czytelnik. Nie każdy jednak stosuje wszystkie konieczne do zapobiegania powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia zabiegi. Większość osób ogranicza się bowiem jedynie do wykonywania 2 razy dziennie szczotkowania. To jednak nie wystarczy. W jaki sposób zatem należy dbać o swoje zęby? Gorąco zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.
Codzienna higiena jamy ustnej składa się bowiem aż z trzech niezwykle istotnych elementów: czyszczenia zębów przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów, nitkowania z użyciem nici dentystycznej oraz stosowania płynu do płukania jamy ustnej. Dodatkowo nie możemy także zapominać o regularnym, tzn. przynajmniej co pół roku, zgłaszania się na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego.
Szczotkowanie zębów
Codzienne szczotkowanie zębów jest najważniejszym elementem dbania o właściwą higienę jamy ustnej. Niestety bardzo dużo osób zapomina o tym, że szczoteczka i pasta do zębów powinna być stosowana nie tylko rano po przebudzeniu i wieczorem przed snem, ale także po każdym spożywanym posiłku. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że podczas jedzenia nasze zęby się brudzą, pojawia się na nich osad, a w jamie ustnej pozostają resztki pokarmu. Jest to niestety doskonała pożywka dla bakterii próchnicowych, które mogą się dzięki temu łatwo rozwijać. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość umycia zębów po jedzeniu. Wtedy jednak warto jest chociaż wziąć gumę do żucia (oczywiście bez cukru), która umożliwi nam usunięcie osadu z zębów oraz chociaż części resztek pokarmu.
Nitkowanie zębów
O drugim elemencie higieny jamy ustnej zapomina już bardzo wielu pacjentów. Tymczasem codzienne stosowanie nici dentystycznej jest niezwykle ważnym elementem, który umożliwia nam pozbycie się resztek pokarmu spomiędzy zębów. Szczoteczką do zębów niestety nie mamy szans tam dotrzeć, przez co codzienne czyszczenie nie daje nam tak dobrych efektów. Za pomocą szczoteczki i pasty możemy wyczyścić zęby jedynie z wierzchu, a niestety najwięcej resztek pokarmu gromadzi się właśnie w przestrzeniach między zębami.
Nitkowanie zębów, przynajmniej na początku, niektórym pacjentom może sprawiać nieco trudności. Jednak jest to bardzo prosta czynność, którą powinniśmy wykonywać po wieczornym szczotkowaniu. Dzięki temu kładąc się spać, będziemy mieli pewność, że w jamie ustnej nie pozostały żadne resztki pokarmu, które mogą sprzyjać rozwojowi bakterii próchnicowych.
Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej
Pewność ta będzie jeszcze większa, jeśli po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów zastosujemy także płyn do płukania jamy ustnej. Dzięki temu wypłuczemy resztki pokarmu oraz dodatkowo zabezpieczymy zęby warstwą fluoru.
Dzięki stosowaniu się do wyżej wymienionych zasad higieny jamy ustnej z pewnością uda nam się zapobiec powstawaniu choroby próchnicowej na naszych zębach.