Przyczyny powstawania i metody leczenia białych plam na zębach
- Szczegóły
Powstanie na powierzchni zębów przebarwień w postaci białych plam jest często bagatelizowane przez pacjentów. Takie problemy nie powodują po prostu żadnych dolegliwości bólowych i jedynym ich negatywnym skutkiem jest pogorszenie estetyki uśmiechu. Niestety pojawienie się na zębach białych plam może wskazywać na inne, poważniejsze problemy. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki Viscardi dokładnie tłumaczymy, dlaczego może dochodzić do powstania białych plam na zębach i w jaki sposób można się ich pozbyć.
Dlaczego powstawanie przebarwień na zębach może być problemem?
Naturalnie zęby mogą mieć różne odcienie białości. Na naturalną biel wpływ przez lata ma bowiem wiele czynników zewnętrznych, m.in. spożywana dieta, spożywane napoje i nałogi, m.in. palenie. Zazwyczaj pojawiające się przebarwienia zębów są jednakowe na całej ich powierzchni. W niektórych przypadkach może jednak dochodzić do powstawania jedynie miejscowych przebarwień, w postaci niewielkich kropek lub plamek. Jeżeli ich odcień jest jaśniejszy od reszty zębów, może to świadczyć o braku równowagi w składzie zębów, czyli np. o niedoborze lub nadmiarze niektórych, budujących je pierwiastków.
Przyczyny powstawania białych plam na zębach
Tak naprawdę przyczyny powstania białych plamek na zębach mogą być różne. Najczęściej takie problemy są związane z:
- Odwapnieniem, czyli demineralizacją szkliwa – czyli będącym stanem przedpróchnicowym ubytkiem wapnia w składzie zębów.
- Hipoplazją szkliwa – czyli jego niedorozwojem. Do hipoplazji może dojść na skutek przyjmowania zbyt małej ilości witamin A, D, C i K, lub takich minerałów, jak fluor, wapń i magnez. Do takich problemów dochodzi na skutek stosowania nieprawidłowo zbilansowanej diety lub różnego typu chorób.
- Fluorozą – problemem, który występuje u dzieci w okresie przed wyrżnięciem się zębów stałych. Jest on związany z wchłanianiem się zbyt dużej ilości fluoru.
W jaki sposób można usunąć białe plamy z powierzchni zębów?
Możliwe sposoby usunięcia przebarwień ze szkliwa zębów są dobierane do dokładnych przyczyn ich powstania. Zanim więc będzie można rozpocząć usunięcie białych plam z powierzchni zębów, najpierw będzie konieczne przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki, w celu określenia przyczyn takich problemów.
W przypadku powstania białych plam na zębach z powodu demineralizacji szkliwa najczęściej w pierwszej kolejności w gabinecie stomatologicznym przeprowadzane są zabiegi higienizacji zębów. Zalecana jest dodatkowa podaż wapnia oraz zabiegi fluoryzacji. W przypadku hipoplazji szkliwa zalecana jest także fluoryzacja oraz zabieg lakowania. Jeżeli pacjentem jest dziecko, u którego doszło do powstania problemów z fluorozą, wtedy działanie ogranicza się do sprawdzenia przez dentystę, czy na pewno problem przebarwień ma jedynie charakter estetyczny czy nie. Jeżeli tak, to lekarz zaleci wtedy zmianę stosowanej pasty do zębów na taką, w której jest nieco mniej fluoru.