Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania wad zgryzu?
- Szczegóły
Wady zgryzu zawsze stanowią bardzo poważny problem u pacjentów. Krzywy zgryz może być bowiem przyczyną powstawania bardzo wielu różnorodnych problemów, spośród których warto wyróżnić m.in. problemy z przeżuwaniem pokarmu, pogorszenie estetyki uśmiechu, trudności z prawidłową higieną jamy ustnej, a w niektórych przypadkach nieprawidłowe ustawienie względem siebie szczęki i żuchwy może także być przyczyną wad wymowy. Przyczyn powstawania wad zgryzu może być bardzo wiele. Czasami są one po prostu związane z genetyką i mają charakter wrodzony, jednak dużo częściej w naszej pracy mamy do czynienia z wadami zgryzu, które są nabyte. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opiszemy najczęstsze przyczyny powstawania wad zgryzu u pacjentów. Zachęcamy do lektury!
Wady zgryzu powstają w pierwszych latach życia
Pisząc o przyczynach powstawania wad zgryzu musimy zwrócić szczególną uwagą na to, że okresem, który decyduje o kształcie naszego zgryzu jest wczesne dzieciństwo, czyli czas, w którym kształtuje się układ żucia. To właśnie tutaj często dochodzi do wielu anomalii, negatywnych nawyków czy niewłaściwego dbania o stan zębów mlecznych, które w sprawiają, że wyrzynające się zęby stałe nie mają dla siebie zbyt dużej ilości miejsca, rosną krzywo i na siebie nachodzą. Zbyt wczesne wypadnięcie zębów mlecznych i zrobienie miejsca na zęby stałe może także deformować kształt szczęki i żuchwy. Niestety w takich przypadkach niezbędne jest później poddanie się leczeniu ortodontycznemu.
Nieprawidłowe nawyki
Na powstawanie wad zgryzu mają także wpływ określone nieprawidłowe nawyki w dzieciństwie. Zbyt długie ssanie przez dziecko smoczka, a potem palca, języka lub policzka, gryzienie ołówków i długopisów, nawyk obgryzania paznokci czy zgrzytanie zębami to tzw. parafunkcje. Tego typu nawyki mogą prowadzić do powstawania, a następnie pogłębiania się wad dotylnych, czyli m.in. do powstawania zgryzu otwartego lub tyłozgryzu.
Do powstawania nieprawidłowych nawyków często doprowadzają także rodzice dzieci np. poprzez podawanie im do jedzenia wyłącznie miękkich pokarmów. Niestety, ale nie sprzyja to prawidłowemu wzrostowi kości szczęki, a wręcz doprowadza do zwężenia obuszczękowego i powstawania stłoczeń zębów w łuku.
Mało kto wie, ale na powstawanie wad zgryzu może mieć też wpływ nieprawidłowe oddychanie przez usta, zamiast przez nos. Na skutek tego dochodzi do braku równowagi w funkcjonowaniu mięśni języka, warg i policzków, a w perspektywie także do zwężenia szczęki. Trzeba uważać na to, czy nasze dziecko prawidłowo oddycha. Nie zawsze jest to bowiem jego wybór. Dużo częściej dziecko oddycha przez usta zamiast przez nos z powodu powstania jakiegoś problemu zdrowotnego, np. na skutek skrzywionej przegrody nosowej, przerostu migdałków podniebiennych czy polipów.