Jakie elementy mają wpływ na planowanie leczenia ortodontycznego
- Szczegóły
Stworzenie precyzyjnego planu leczenia ortodontycznego jest jednym z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszym elementem leczenia wady zgryzu. Od tego jak dobrze uda się zaplanować całe leczenie, będzie bowiem zależało też to, jak dobre jego efekty uda się osiągnąć. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie tłumaczymy, na czym polega planowanie leczenia ortodontycznego i jakie czynności koniecznie trzeba wykonać przed założeniem pacjentowi aparatu ortodontycznego.
Dlaczego warto jest się umówić na wizytę w gabinecie ortodontycznym?
W przypadku stwierdzenia u siebie problemów związanych z niewłaściwym ustawieniem względem siebie zębów rozpoczęcie leczenia jest najlepszym rozwiązaniem. Nieleczone wady zgryzu mogą bowiem powodować wiele nieprzyjemnych objawów. Przede wszystkim, nieleczone wady zgryzu mogą być przyczyną problemów z właściwym przeżuwaniem pokarmów. Krzywe zęby powodują też pogorszenie estetyki uśmiechu, a w niektórych przypadkach mogą być także bezpośrednią przyczyną powstawania wad wymowy. Jeżeli więc wiemy, ze nasze zęby nie są właściwie ustawione i że mamy wadę zgryzu, koniecznie powinniśmy poszukać dobrego ortodontę, który będzie w stanie wyleczyć naszą wadę zgryzu. W klinice stomatologicznej Viscardi w Tychach zajmujemy się przeprowadzaniem leczenia ortodontycznego już od wielu lat i cieszymy się bardzo dobrą opinią wśród pacjentów. Przyjeżdżają do nas pacjenci nie tylko z Tych, ale także z takich okolicznych miejscowości, jak Katowice, Mikołów czy Pszczyna.
Wywiad wstępny z pacjentem i przeprowadzenie badań
Stworzenie dokładnego planu leczenia ortodontycznego jest możliwe po wykonaniu wizyty wstępnej w gabinecie ortodontycznym. Podjęcie decyzji o umówieniu się na pierwszą wizytę u ortodonty jest bardzo ważnym krokiem w kierunku wyleczenia wady zgryzu. Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym rozpoczyna się od przeprowadzenia z pacjentem dokładnego wywiadu. Jego celem jest określenie, w którym momencie zaczęło dochodzić do powstania wady zgryzu oraz próba określenia jej przyczyn. W trakcie wywiadu ortodonta zadaje też pytania mające na celu stwierdzenie, czy pacjent ma jakieś nawyki, które mogą zaobserwowaną wadę zgryzu pogłębiać.
Po rozmowie ortodonta przystępuje do oceny stanu jamy ustnej pacjenta oraz do obejrzenia powstałej wady zgryzu. Takie badanie ma na celu ocenę wady zgryzu oraz sprawdzenie, czy przed założeniem pacjentowi aparatu ortodontycznego będzie konieczne jeszcze wyleczenie jakichś ubytków lub innych skutków choroby próchnicowej zębów, lub chorób przyzębia. Jeśli wszystko jest w porządku, następnym etapem jest pobranie od pacjenta wycisków szczęki i żuchwy oraz zlecenie wykonania badania pantomograficznego i cefalometrycznego zgryzu. Jeszcze kilka lat temu wszystkie te badania musiały być wykonywane oddzielnie, a wyciski służyły do stworzenia gipsowego modelu zgryzu. Teraz, dzięki zastosowaniu technologii CAD/CAM, w wielu klinikach potrzebne do zaplanowania leczenia informacje uzyskuje się poprzez zastosowanie skanera wewnątrzustnego i stworzenie trójwymiarowego obrazu jamy ustnej, który daje wszystkie niezbędne informacje do szczegółowego zaplanowania dalszego leczenia.
W przypadku leczenia wady zgryzu z zastosowaniem klasycznego stałego aparatu ortodontycznego zebrane dane służą ortodoncie do stworzenia indywidualnie dobranego dla pacjenta aparatu oraz do określenia, w jakim tempie będzie możliwe wyleczenie wady zgryzu. Obecnie istnieją jednak także inne, bardziej nowoczesne metody leczenia, które obejmują zastosowanie niewidocznych aparatów na zęby, a dokładniej nowoczesnych, wyjmowanych nakładek Invisalign. W tym przypadku trójwymiarowy obraz jamy ustnej i zgryzu pacjenta jest wykorzystywany do stworzenia nie jednego aparatu na zęby, ale całego zestawu nakładek, które pacjent będzie zmieniał wraz z osiągniętymi postępami w leczeniu.