Jak obchodzić się z nicią dentystyczną?
- Szczegóły
Przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej to podstawowy element zapobiegania powstawaniu chorób jamy ustnej. Większość pacjentów myśląc o zasadach prawidłowej higieny jamy ustnej od razu ma przed sobą obraz szczoteczki i pasty do zębów. Oczywiście słusznie, bo szczotkowanie zębów jest podstawowym elementem codziennej higieny. Nie jest jednak jedynym. Bardzo duże znaczenie ma też codzienne nitkowanie zębów. Więcej na temat stosowania nici dentystycznej przeczytasz w naszym nowym wpisie na blogu.
Dlaczego nitkowanie zębów jest tak ważne?
Stosowanie nici dentystycznej ma duże znaczenie dla prawidłowej higieny jamy ustnej. Jest to związane z tym, że ograniczając mycie zębów tylko do szczotkowania, nie jest się w stanie dotrzeć do wszystkich części zębów. Szczoteczka jest po prostu zbyt duża, żeby można było nią wyczyścić też przestrzenie między zębami. Można to jednak naprawić, stosując nić dentystyczną. Poprzez dokładne nitkowanie zębów po wieczornym szczotkowaniu, można skutecznie usunąć płytkę nazębną ze wszystkich powierzchni zębów.
Po zakończeniu szczotkowania i nitkowania zębów warto jest później zastosować też płyn do płukania jamy ustnej. Taka pełna higiena jamy ustnej znacznie ograniczy ryzyko powstania choroby próchnicowej oraz chorób przyzębia.
Jak często nitkować zęby?
Nitkowanie zębów zalecane jest przynajmniej raz dziennie, najlepiej po wieczornym szczotkowaniu, czyli tuż przed położeniem się spać. Dzięki temu kładąc się spać, można mieść pewność, że w jamie ustnej nie pozostały żadne resztki pokarmu.
Jak używać nici dentystycznej?
Zaczynając dopiero codzienne nitkowanie zębów, pacjenci często mają problemy i nie potrafią dokładnie wyczyścić wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Z czasem jednak się do tego przyzwyczajają i czyszczenie zębów nicią dentystyczną staje się dla nich tak samo naturalne, jak szczotkowanie. Przed nitkowaniem zębów należy najpierw oderwać z opakowania około 45 cm nici i ją nawinąć na dwa palce. Najlepiej na palce wskazujące lub środkowe. Trzymając nić mocno między palcami, trzeba mocno napiąć około 2,5 cm kawałek i wykonywać nim ruchy wahadłowe między zębami, uważając na to, żeby nie wbijać nici w dziąsła.
Trzymając napiętą nic dentystyczną przy zębie, trzeba delikatnie zeskrobać jego boki z osadów i resztek jedzenia. Następnie przejść do następnej przerwy między zębami i zrobić to samo. Podczas nitkowania zębów ważne jest to, żeby nie ominąć żadnej przerwy między zębami, tylko dokładnie wyczyścić wszystkie.