Aparat ortodontyczny Invisalgin – przebieg leczenia
- Szczegóły
Wady zgryzu są jednym z najpoważniejszych problemów dentystycznych u pacjentów w każdym wieku. W przypadku powstania w zębie ubytku wystarczy się udać na wizytę do gabinetu stomatologicznego, w którym w trakcie jednej wizyty udaje się zlokalizować miejsce powstania dziury w zębie, dokładnie ją wyczyścić oraz wypełnić plombą. Po takim zabiegu bardzo szybko zapominamy o niedawnym problemie. Jeżeli jednak mamy wadę zgryzu, leczenie nigdy nie jest takie proste i zazwyczaj do osiągnięcia pełnych efektów konieczna jest dwu lub nawet trzyletnia terapia, w trakcie której nosi się niewygodne i mające negatywny wpływ na nasz wygląd stałe aparaty ortodontyczne. Na szczęście obecnie mamy także inną możliwość. Są nią nowoczesne nakładki na zęby Invisalign, które umożliwiają skuteczne wyleczenie powstałej wady zgryzu i to bez ograniczeń związanych z noszeniem stałego aparatu na zęby. Jak wygląda przebieg leczenia z zastosowaniem aparatów ortodontycznych Invisalign?
Indywidualny plan leczenia dla wszystkich pacjentów z wadą zgryzu
Podstawowym elementem leczenia wady zgryzu z zastosowaniem nakładek Invisalign jest dokładne zaplanowanie wszystkich kolejnych jego etapów. Każde leczenie przy użyciu nakładek Invisalign rozpoczyna się od przeprowadzenia dokładnej konsultacji z pacjentem i od sprawdzenia, czy faktycznie w danym wypadku zastosowanie nakładek Invisalign pozwoli na prawidłowe ustawienie wszystkich zębów w łuku. Niestety nie zawsze bowiem jest możliwość wyprostowania zębów tylko poprzez zastosowanie nakładek. Czasami, przy bardziej skomplikowanych wadach zgryzu niezbędne jest także wykonanie innych zabiegów i w konsekwencji lepsze rezultaty będzie można osiągnąć poprzez zastosowanie zwykłych stałych aparatów ortodontycznych. Takich przypadków jest jednak niewiele.
W planowaniu leczenia z wykorzystaniem nakładek Invisalign wykorzystuje się system ClinCheck, czyli specjalne narzędzie, za pomocą którego można stworzyć wirtualny, trójwymiarowy obraz żuchwy i szczęki pacjenta oraz wykonać szczegółowy plan terapii. Program ten pokazuje lekarzowi sekwencję ruchów zębów, jakie powinny być przeprowadzone w poszczególnych etapach leczenia oraz umożliwia zobaczenie ostatecznego efektu. Do przeprowadzenia każdej sekwencji ruchów zębów będzie konieczne użycie oddzielnej nakładki. Przy rozpoczęciu leczenia pacjent dostanie komplet wszystkich nakładek i będzie je musiał wymieniać co mniej więcej 2 tygodnie. W trakcie trwania leczenia, zęby pacjenta są stopniowo, milimetr po milimetrze, prawidłowo ustawiane w łuku zębowym, tak, żeby po zakończeniu noszenia ostatniego zestawu nakładek po wadzie zgryzu nie został już żaden ślad. W trakcie trwania leczenia co jakiś czas trzeba tez się zgłaszać na wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznych, w trakcie których sprawdzane są postępy leczenia. Częstość wykonywania wizyt kontrolnych jest jednak ograniczona do absolutnego minimum.
Jak długo w ciągu dnia trzeba nosić nakładki Invisalign?
Każdego dnia powinno się nosić nakładkę przez co najmniej 22 godziny. Teoretycznie to bardzo długo, ale dzięki temu, że sami możemy zadecydować, kiedy dokładnie będziemy je zdejmować, nie mamy dzięki temu problemów z przeprowadzaniem codziennych zabiegów higienicznych jamy ustnej. Możemy także zdejmować nakładkę na czas spożywania posiłków, dzięki czemu unika się problemu, że na zębach, pod aparatem ortodontycznym pozostają jakieś resztki pokarmu.
Okres retencji
Po zakończeniu leczenia wady zgryzu poprzez zastosowanie nakładek Invisalign, podobnie jak w przypadku zakończenia leczenia z zastosowaniem zwykłych aparatów ortodontycznych, w celu utrwalenia osiągniętych efektów terapii, konieczny jest okres retencji. Zęby po ich prawidłowym ustawieniu mogą bowiem bardzo szybko powrócić na pozycje sprzed leczenia. Żeby temu zapobiec, stosuje się aparaty retencyjne. W leczeniu wad zgryzu Invisalign stosuje się jednak nieco inne aparaty retencyjne niż w innych przypadkach. Aparaty Viviera są idealnie przezroczyste i są znacznie mniej uciążliwe w stosowaniu.